Bankovna unija bitan je dodatak ekonomskoj i monetarnoj uniji, naglasila je Sanja Tomičić, izvršna direktorica Sektora za međunarodne odnose Hrvatske narodne banke na okruglom stolu "Europa koja se razvija" održanom 20. veljače 2020. u organizaciji Europskog pokreta Hrvatska i Europskog doma Zagreb.
Sanja Tomičić pojasnila je osnovne sastavnice bankovne unije: jedinstveni nadzorni mehanizam (SSM), jedinstveni sanacijski mehanizam (SRM) i europski sustav osiguranja depozita (EDIS) te se osvrnula na funkcioniranje instrumenta unutarnje sanacije (engl. bail-in) i zaštitnog mehanizma. Prva dva stupa, jedinstveni nadzorni mehanizam i jedinstveni sanacijski mehanizam, u funkciji su, a o trećem stupu, zajedničkom sustavu osiguranja depozita, još se pregovara. Kad bi se uspostavila bankovna unija u cijelosti, i uz dosljednu primjenu pravila, ona bi mogla ojačati otpornost bankovnog sustava u Europi na financijske šokove i ublažiti efekte prelijevanja krize.
Tomičić je podsjetila kako je ulazak Hrvatske u europski tečajni mehanizam (ERM II) strateška odrednica Vlade RH te da pri ulasku u tečajni mehanizam država članica mora ući i u bankovnu uniju te je Hrvatska narodna banka zatražila uspostavljanje bliske suradnje s Europskom središnjom bankom.
Na okruglom stolu sudjelovali su i Ana Odak, pomoćnica ministra (Uprava za strateško planiranje i koordinaciju EU fondova, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije), Mario Antonić, državni tajnik (Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta) i Marko Babić, pomoćnik direktorice (Sektor za međunarodne poslove i EU, Hrvatska gospodarska komora), a moderatorica okruglog stola bila je Violeta Simeonova Staničić, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.