Hrvatska narodna banka danas je bila domaćin dva skupa u povodu obilježavanja 150 godina rođenja i 100. obljetnice smrti velikana hrvatske arhitekture Viktora Kovačića, autora zagrebačke Palače burze, u kojoj je danas sjedište HNB-a.
Tijekom prvog skupa ugledni hrvatski povjesničar umjetnosti Krešimir Galović održao je predavanje "Nove spoznaje o izgradnji Palače burze", a poznati hrvatski arhitekt Krešimir Rogina predstavio je knjigu VK150/100 – Duh onkraj svega. Okupljene su pozdravili Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke, i predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Velimir Neidhardt.
"U ovoj zgradi i ovoj dvorani najčešće se raspravlja o ekonomskim temama. A gosti poput vas - naročito arhitekti, povjesničari umjetnosti, urbanisti - posjećuju nas uglavnom na Danima otvorenih vrata, koje smo inaugurirali da bismo ovu vrhunsku arhitekturu približili građanima. Kovačićeva Palača burze jedno je od najvažnijih ostvarenja u njegovom opusu, a prepoznatljiva je po svom pročelju od bračkog kamena i po četiri visoka jonska stupa, za koji mi, središnji bankari, volimo reći da pokazuju i simboliziraju stabilnost. Drago mi je da smo rad našeg velikog arhitekta obilježili baš u ovoj dvorani i u ovoj zgradi i da će nove spoznaje dodatno pokazati o kakvom se izvanrednom arhitektonskom projektu radi", rekao je tom prilikom guverner HNB-a.
U prigodi ovog svečanog događaja Krešimir Rogina i Krešimir Galović uručili su guverneru HNB-a portret Viktora Kovačića, rad arhitekta i multimedijalnog umjetnika Dražena Pejkovića. Ovaj portret poklon je Hrvatskoj narodnoj banci da i u svojim prostorima nadalje njeguje ovo važno kulturno nasljeđe.
Na drugom je skupu povjesničar umjetnosti prof. dr. sc. Dragan Damjanović predstavio englesko izdanje svoje knjige Otto Wagner i hrvatska arhitektura, čiji je znatan dio posvećen upravo Viktoru Kovačiću. O ovome vrijednom djelu govorili su prof. dr. sc. Zvonko Maković, dr. sc. Ivana Mance i sam autor. Zamjenica guvernera Sandra Švaljek održala je pozdravni govor, u kojemu je istaknula: "Mi koji danas imamo privilegij raditi u ovom zdanju svjedočimo koliko arhitektura može utjecati na ljudsko raspoloženje, usredotočenost i mentalnu ravnotežu – sklad arhitekture koja nas okružuje svakodnevno nas nadahnjuje i doprinosi boljoj strukturi i jasnoći naših misli, a u nama budi osjećaj zahvalnosti prema velikanima prošlosti i odgovornosti prema onima koji dolaze.