Kriteriji kreditiranja potrošača

Objavljeno: 22.1.2025.
Mjere makrobonitetne politike za ograničenje kriterija kreditiranja izravno utječu na iznos kredita koji kreditne institucije mogu odobriti u ovisnosti o dohotku dužnika ili vrijednosti imovine u zalogu, ili na duljina trajanja kreditnog odnosa.

Hrvatska narodna banka u cilju očuvanja stabilnosti financijskog sustava uvodi nove makrobonitetne mjere kojima ograničuje kriterije kreditiranja potrošača.

Ograničenja kriterija kreditiranja važan su dio makrobonitetnog instrumentarija. Ona služe kao svojevrsna sigurnosna mreža kojom se ublažava prekomjerno zaduživanje potrošača, odnosno prekomjerno preuzimanje rizika od strane banaka, što bi moglo dovesti do poteškoća pri otplati kredita te stvoriti gubitke  za banke, nepovoljno utječući na gospodarski rast i financijsku stabilnost.

Odlukom o kriterijima kreditiranja potrošača, HNB će ograničiti iznos mjesečne otplate duga u odnosu na dohodak potrošača (engl. debt service to income, DSTI) na najviše 45% za stambene i 40% za nestambene kredite, a za stambene kredite i ukupan iznos kredita u odnosu na vrijednost nekretnine u zalogu (engl. loan to value, LTV) koji ne smije biti veći od 90%. Dodatno će se ročnost stambenih kredita ograničiti na trideset, a nestambenih kredita na deset godina. No, banke će za do 20% stambenih i 10% nestambenih kredita u svakom tromjesečju moći odobriti i mimo navedenih DSTI i LTV ograničenja na osnovi vlastite procjene. Pritom će se iznimke pri odobravanju stambenih kredita u najvećoj mjeri smjeti primjenjivati za potrošače koji kreditom rješavaju svoje stambene potrebe.

Povodom donošenja novih mjera otvoreno je savjetovanje s javnošću, koje traje do 20. veljače 2025.