Osnovnu organizacijsku strukturu Hrvatske narodne banke (HNB) čine sektori i uredi, kao samostalne organizacijske jedinice, unutar kojih se poslovni procesi organiziraju na način da čine jedinstvenu poslovnu cjelinu. Ovisno o složenosti i raznovrsnosti poslovnih procesa te broju izvršitelja u pojedinim dijelovima poslovnih procesa, sektori i uredi, kao samostalne organizacijske jedinice HNB-a, mogu se organizirati u niže organizacijske jedinice: direkcije i odjele. U nastavku je pregled poslovnih domena po organizacijskim jedinicama.
Sektor istraživanja obavlja poslove analize transmisijskog mehanizma monetarne politike, analize rizika za financijsku stabilnost i oblikovanja makrobonitetne politike te poslove ekonomskih istraživanja i izrade makroekonomskih analiza.
Sektor statistike prikuplja i obrađuje podatke od obveznika statističkog izvješćivanja Banke, izrađuje i objavljuje statističke pokazatelje i izvještaje, izrađuje analize i priopćenja za potrebe domaćih i inozemnih korisnika, razvija statističke metodologije te daje podršku pri razvoju informacijskih sustava i izradi regulative koja se odnosi na službenu statistiku u nadležnosti Banke.
Sektor za centralnobankarske operacije provodi zajedničku monetarnu politiku Eurosustava i upravlja financijskom imovinom.
Sektor bonitetne regulative i metodologije obavlja poslove izrade prijedloga, praćenja i davanja mišljenja i informacija u vezi s primjenom bonitetne regulative i kriznog upravljanja, supervizije naprednih pristupa i modela te zaprima bonitetne izvještaje i izrađuje analize sustava.
Sektor bonitetne supervizije obavlja poslove provođenja supervizije kreditnih institucija i nadzora kreditnih unija, poslove licenciranja kreditnih institucija i kreditnih unija te provodi nadzor održavanja regulatornoga kapitala za institucije za platni promet i institucije za elektronički novac.
Sektor specijalističke supervizije i nadzora nadzire sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma kod obveznika primjene Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, za čiji je nadzor nadležan HNB, te obavlja poslove supervizije informacijskih sustava kreditnih institucija i nadzor informacijskih sustava kreditnih unija, institucija za elektronički novac, institucija za platni promet i platnih sustava.
Sektor platnog prometa obavlja poslove koji uređuju i unaprjeđuju platni promet i osiguravaju njegovo nesmetano funkcioniranje odnosno koji omogućuju sigurno i učinkovito funkcioniranje platnog prometa i platnih sustava.
Sektor za gotov novac osigurava dovoljne količine novca za potrebe kreditnih institucija, a time i javnosti, na području Republike Hrvatske te upravlja svojim logističkim pričuvama, obrađuje gotov novac i uništava ga. Planira potrebne količine euronovčanica i eurokovanica u suradnji s Europskom središnjom bankom i Europskom komisijom. Prikuplja i analizira podatke o gotovom novcu, izrađuje regulatorne akte povezane s gotovim novcem te provodi kontrolu obveznika primjene tih akata. Također, uređuje opskrbu gotovim novcem i upravlja njome te provodi poslove nacionalnog centra za borbu protiv krivotvorenja, nacionalnog centra za analizu novčanica i nacionalnog centra za analizu kovanica. Sektor razvija i unaprjeđuje poslovne procese te tehnologiju rada vezano uz operativno funkcioniranje poslovanja s gotovim novcem, surađuje s drugim središnjim bankama te sudjeluje u radu tijela Europske središnje banke i Europske komisije iz područja gotovog novca.
Sektor za međunarodne i europske odnose zadužen je za poslove europskih i međunarodnih odnosa, posebice odnosa s međunarodnim financijskim institucijama. Sektor obavlja poslove vezane uz aktivnosti i politike institucija Europske unije (EU) te odgovarajućih tijela državne uprave, uključujući i Stalno predstavništvo Republike Hrvatske pri EU-u u Bruxellesu, kao i poslove vezane uz aktivnosti i politike međunarodnih financijskih institucija, uključujući i u okviru Ureda izvršnog direktora nizozemsko-belgijske konstitutivne skupine u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), te koordiniranje aktivnosti tehničke suradnje.
Sektor kontrolinga, financija i računovodstva provodi upravljački orijentiranu koncepciju kontrolinga koja podrazumijeva strategijski i operativni kontroling, obavlja računovodstvene poslove prikupljanja, kontrole i obrade podataka o sredstvima, izvorima sredstava, prihodima i rashodima Hrvatske narodne banke, izrađuje financijske izvještaje u skladu sa zakonskom regulativom, a sve s ciljem osiguravanja podrške za potrebe poslovnog odlučivanja i upravljanja te za druge krajnje korisnike.
Sektor za informatičke tehnologije razvija informacijski sustav, surađuje s ostalim organizacijskim jedinicama pri izradi korisničkih zahtjeva te analize poslovnih potreba poslovnih funkcija, obavlja poslove projektiranja i programiranja aplikacija uz primjenu ISO standarda kvalitete, upravljanja mrežom i operativnim sustavima, pruža pravodobnu korisničku podršku, osigurava zaštitu i sigurnost informacijskog sustava te upravljanja bazama podataka, izvještajnim sustavima i dokumentima, surađuje s institucijama u RH i EU-u vezano uz razvoj i unaprjeđenje IS-a Banke.
Sektor podrške poslovanju zadužen je za poslove upravljanja ljudskim resursima, tehničke poslove, opće poslove, poslove nabave i poslove protokola.
Sektora komunikacija obavlja poslove eksterne, interne i digitalne komunikacije, poslove izrade, uređivanja i objave publikacija, poslove lekture i prevođenja te informacijsko-dokumentacijski poslove.
Sektor pravnih poslova pruža pravnu pomoć rukovodstvu Banke i ostalim organizacijskim jedinicama.
Ured guvernera pruža podršku pri održavanju sjednica Savjeta Hrvatske narodne banke te stručnu poslovnu podrške guverneru i zamjeniku guvernera.
Ured unutarnje revizije obavlja stalan i cjelovit nadzor poslovanja Banke revizijama davanja uvjerenja, inspekcijama i savjetodavnim angažmanima. Pomaže u ostvarivanju ciljeva Banke uvođenjem sistematičnog pristupa procjeni i unaprjeđenju djelotvornosti upravljanja rizicima Banke, primjerenosti i djelotvornosti postojećih sustava interne kontrole i procesa upravljanja u Banci. Ured unutarnje revizije odgovoran je za provedbu zadataka iz Revizorske povelje Eurosustava/ESSB-a i JNM-a (engl. Audit charter for the Eurosystem/ESCB and SSM) te sudjeluje u radu Odbora internih revizora IAC (engl. Internal Auditors Committee) i provodi zajedničke revizijske angažmane funkcija Eurosustava / ESSB-a i JNM-a.
Ured za sigurnost upravlja sigurnosnim sustavom Banke, definira metode i tehnike za unaprjeđenje sigurnosnog sustava Banke.
Ured za praćenje zaštite potrošača unutar svojih zakonskih ovlasti pruža zaštitu prava potrošačima – korisnicima financijskih i bankovnih usluga kreditnih institucija, kreditnih unija i kreditnih posrednika u stambenom potrošačkom kreditiranju.
Ured za sanaciju kreditnih institucija izrađuje i redovito ažurira sanacijske planove za sve kreditne institucije koje posluju sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
Ured za devizne propise izrađuje devizne propise i obavlja poslove licenciranja ovlaštenih mjenjača.
Ured za koordinaciju poslova sukcesije sudjeluje u provedbi raspodjele imovine i obveza bivše SFRJ u skladu s aneksom C Ugovora o pitanjima sukcesije.
Ured za koordinaciju poslova bonitetne supervizije, nadzora i upravljanja rizicima koordinira međusektorske aktivnosti između supervizije i horizontalnih funkcionalnih cjelina, razvija metodologije supervizije i nadzora te osigurava podršku u provođenju i integraciji regulative u supervizorske procese u skladu s europskom supervizorskom praksom, kako bi se osigurala kvaliteta i omogućio optimalan proces redovnoga supervizorskog odlučivanja te nesmetan prijelaz u mehanizam bliske suradnje.
Ured za usklađenost poslovanja promiče etično postupanje zaposlenika, educira, savjetuje, daje mišljenja, upute i preporuke, izrađuje politike i procedure kojima se uređuju etičke vrijednosti Banke, provodi nadzor primjene Etičkoga kodeksa te utvrđuje, procjenjuje i prati rizike vezane uz pranje novca i financiranje terorizma na razini Banke.
Ured za nadzor subjekata u kupoprodaji neprihodonosnih kredita pruža zaštitu prava dužnicima prije i nakon kupoprodaje kredita, licencira i nadzire pružatelje usluga servisiranja kredita te vodi nacionalni registar pružatelja usluga servisiranja kredita.
Ured za upravljanje financijskim rizicima identificira, procjenjuje i upravlja rizicima s kojima se Hrvatska narodna banka suočava pri upravljanju vlastitom financijskom imovinom i obavljanju zadataka provođenja monetarne politike kao dio Eurosustava.
Centar za posjetitelje jest organizacijska jedinica Hrvatske narodne banke koja za učenike, studente, nastavnike i druge zainteresirane građane osmišljava i organizira predavanja, radionice i seminare o temama iz djelokruga središnje banke kako bi stekli, odnosno unaprijedili svoja znanja o ekonomiji i financijama, posebice o djelovanju središnje banke i upravljanju osobnim financijama. Ovim edukacijskim aktivnostima prilagođenima predznanju i dobi korisnika HNB nastoji pridonijeti jačanju ekonomske i financijske pismenosti građana te zainteresirati mlade za ekonomske teme.
Informacijsko-edukacijski centar "Moneterra - Muzej novca Hrvatske narodne banke" vodi brigu o održavanju, aktualizaciji i nadopuni stalnog fizičkog i virtualnog postava Moneterre, predlaže i priprema povremene tematske izložbe te organizira radionice, tribine, predavanja i slične aktivnosti u prostoru Moneterre. Cilj aktivnosti koje se provode u Moneterri jest edukacija šire javnosti o prirodi i povijesti novca, monetarnoj politici, središnjem bankarstvu te osobnim financijama na jednostavan, suvremen i poticajan način.