Izvor: Darko Tomaš/Cropix
"Razvijen i diversificiran financijski sustav ključan je za održivi gospodarski rast, stabilnost i otpornost na šokove zato što potiče akumulaciju kapitala i tehnološki napredak povećanjem stope štednje, omogućava mobilizaciju i združivanje štednje, olakšava prikupljanje informacija o investicijskim prilikama, potiče priljev stranog kapitala te doprinosi optimalnoj alokaciji kapitala. Zemlje s bolje razvijenim financijskim sustavima imaju tendenciju bržeg rasta tijekom dugih razdoblja, a veliki broj dokaza sugerira da je ovaj učinak kauzalan: financijski razvoj nije samo posljedica gospodarskog rasta; on doprinosi tom rastu", rekao je guverner Boris Vujčić na hrvatsko-slovenskom forumu Jutarnjeg lista i Dela "Tržišta kapitala 2024." koji se održao danas u Zagrebu.
Govoreći o financijskim sustavima Hrvatske i Slovenije, rekao je da su ona manja i više bankocentrična u odnosu na prosjek europodručja, a financijska imovina dviju zemalja znatno je manja u odnosu na prosjek europodručja. "Naime, alokacija financijske imovine hrvatskih i slovenskih kućanstava svodi se uglavnom na depozite i nekretnine pri čemu je udio depozita u financijskoj imovini tih kućanstava viši od prosjeka europodručja", naglasio je guverner te dodao da Hrvatska i Slovenija imaju nižu participaciju stanovništva u financijskim ulaganjima što smatra da bi se trebalo promijeniti.
Nedovoljno razvijen financijski sustav u Hrvatskoj odražava se i na strukturu izvora financiranja poduzeća pa se poduzeća se sve više oslanjaju na interno financiranje i financiranje od dobavljača, dok financijske institucije imaju nizak udio u ukupnim financijskim obvezama poduzeća.
"S druge strane, građani Hrvatske i Slovenije su, prema podacima Eurobarometra, oni koji najviše ulažu u kripto imovinu u posljednje dvije godine u EU, što pak otvara pitanje financijske pismenosti. Financijska pismenost je iznad prosjeka EU i u Sloveniji i Hrvatskoj, ocjena financijskog ponašanja u Sloveniji i Hrvatskoj je među najvišima u EU, no financijsko znanje u Hrvatskoj, međutim, zaostaje za Slovenijom, kao i za prosjekom EU", istaknuo je guverner na kraju svog izlaganja.