
Frane Banić, savjetnik u Direkciji za ekonomske analize HNB-a, i Guzmán González-Torres, iz Direkcije za ekonomiku, statistiku i istraživanja Središnje banke Italije, dobitnici su nagrade Zaklade prof. dr. Marijan Hanžeković u kategoriji redovitih radova za rad "Different strokes for different folks: Untangling supply and demand shocks using survey-data to assess sectoral inflationary pressures in Croatia".
Njihov rad se bavi analizom inflatornih pritisaka u Hrvatskoj u uslužnim djelatnostima i prerađivačkoj industriji primjenom anketnih podataka uzimajući u obzir sektorsku inflacijsku divergenciju.
"Nagrada je svojevrsni pečat na svakodnevni rad koji, između ostaloga, uključuje raznovrsne kvantitativne analize, pri čemu je ideja istraživanja proizašla iz Radne skupine za prognostiku, konkretnije Radnog tima za potencijalni BDP i jaz agregatne proizvodnje pri Europskoj središnjoj banci. Nalazi empirijskog istraživanja pokazuju da su inflatorni pritisci u post-pandemijskom razdoblju uglavnom bili potaknuti činiteljima ponude, ponajprije nedostatkom radne snage i opreme, dok kontinuirani pritisci potražnje, posebno u uslužnim djelatnostima, i dalje potiču inflaciju. Dodatno, analizom strukturnih i cikličkih čimbenika nudimo nove uvide u pokretače cjenovnih kretanja manjih gospodarstava europodručja", istaknuo je tim povodom Frane Banić.
U kategoriji studentskih radova, nagradu su dobili Mihael Brusan i Jakov Čorak, studenti Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i stipendisti HNB-a, za rad "Inflacija u Hrvatskoj: nova era prognoziranja uz strojno učenje".
Nagrađeni radovi bit će objavljeni u časopisu Public Sector Economics.