Za financijsku edukaciju oslobođenu stručnog žargona

Objavljeno: 15.3.2016.
Za financijsku edukaciju oslobođenu stručnog žargona

U organizaciji Jutarnjeg lista 17. ožujka 2016., u povodu obilježavanja Europskog tjedna novca i uvođenja nove rubrike Jutarnjeg lista "Financijski leksikon za svakoga", održana je panel-rasprava "Financijsko opismenjavanje: koje politike i mjere mogu povećati razinu financijske pismenosti u Hrvatskoj". U raspravi je, uz predstavnike Hanfe, mirovinskih fondova, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Ministarstva financija, sudjelovao i viceguverner Hrvatske narodne banke Bojan Fras.

U uvodnom izlaganju prof. dr. Marijana Ivanov, profesorica na Katedri za osobne financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, iznijela je podatke o stanju financijske pismenosti danas te navela razloge za takvo stanje. Istaknula je da ne treba imati nerealna očekivanja od financijske edukacije.

Mjerenje financijske pismenosti koje su proveli Hanfa i HNB pokazalo je da prosječna ocjena financijske pismenosti građana Hrvatske iznosi 11,7 od mogućega 21 boda, a najniža pismenost izmjerena je kod populacije mlađe od 19 godina, slabije obrazovanih i onih koji žive u manjim gradovima.

Silvana Božić, članica Upravnog vijeća Hanfe, naglasila je potrebu definiranja pristupa različitim ciljnim skupinama u približavanju temama financijske edukacije kao i kanale kojima će im se pristupiti. Kristina Horvat iz Ministarstva financija istaknula je važnost suradnje privatnog i javnog sektora kako bi se ostvarili ciljevi Nacionalnoga strateškog okvira financijske pismenosti potrošača za razdoblje od 2015. do 2020. godine. Mladi su ljudi nezainteresirani za mirovinske fondove te tek nakon 40. godine počinje interes za planiranje mirovine, rekao je Petar Vlaić, predsjednik društva Erste Plavi obvezni mirovinski fond. O važnosti uključivanja financijske edukacije u kurikulum kao i razvijanju aktivne uloge učenika kako bi mogli propitivati dobivene informacije govorio je Darko Tot iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Važno je osim mladih educirati i njihove roditelje, rekla je Marijana Ivanov. No programe cjeloživotnog obrazovanja lakše je provoditi u većim gradovima, naglasila je, a istraživanje pokazuje da je potrebno upravo onima u manjim sredinama.

Viceguverner Bojan Fras istaknuo je ulogu HNB-a u provođenju financijske edukacije mladih. Važnost obrazovanja mladih Hrvatska narodna banka prepoznala je već odavno, izjavio je, te već petnaest godina organizira posjete srednjoškolaca i studenata. Naglasio je da je samo tijekom ovogodišnjeg Tjedna novca Hrvatsku narodnu banku posjetilo više od 500 učenika srednjih škola.

Primjer jučerašnje učeničke debate održane u HNB-u, u kojoj su učenici iskazali nepovjerenje glede banaka, pokazuje da mladi imaju stavove o novcu i financijskim uslugama iako ti stavovi ne proizlaze iz njihova vlastitoga korisničkog iskustva ni iz financijske edukacije. Stoga je viceguverner pohvalio ideju objavljivanja Financijskog leksikona, no predložio je urednicima da tekstove prije objave na recenziju daju ljudima kojima su sadržaji i namijenjeni jer jedino jasna i razumljiva objašnjenja inače složenih pitanja osobnih financija, oslobođena stručnog žargona, mogu dati željene učinke financijske edukacije. 

Znanje o osobnim financijama, zaključio je Fras, nije dovoljno. Važno je da mladi ljudi, prije nego što korištenjem biračkog prava budu u prilici utjecati na društvena zbivanja, nauče i temeljne pojmove javnih financija te da znaju što je proračun, manjak ili javni dug.