Učinkovitost makroprudencijalne politike u zemljama Srednje i Istočne Europe

Objavljeno: 24.3.2017.

U novom Istraživanju HNB-a Učinkovitost makroprudencijalne politike u zemljama Srednje i Istočne Europe Mirna Dumičić analizira efikasnost mjera i instrumenata makroprudencijalne politike u smanjenju sistemskih rizika povezanih s prekomjernim rastom kredita za sektore poduzeća i kućanstava.

Unatoč povećanom interesu za makroprudencijalnu politiku i unatoč sve intenzivnijoj upotrebi te politike u razdoblju nakon eskalacije svjetske financijske krize, još su prisutne brojne nepoznanice kada se radi o njezinoj učinkovitosti u očuvanju financijske stabilnosti i utjecaju na kretanje sistemskih rizika. Razmjerno malen broj zemalja ima dulje praktično iskustvo u provođenju makroprudencijalne politike, osobito u fazi ekspanzije poslovnog ciklusa.

Skupini zemalja koje su provodile makroprudencijalnu politiku neposredno prije eskalacije globalne financijske krize pripadaju zemlje Srednje i Istočne Europe, među kojima se po intenzitetu primjene ističe Hrvatska. Struktura financijskog sektora u tim je zemljama relativno slična, posebno kad je riječ o važnosti banaka u stranom vlasništvu kao kreditora privatnog sektora, tako da su one dobar primjer za analizu učinkovitosti makroprudencijalne politike.

Provedena analiza pokazuje da je makroprudencijalna politika u pretkriznom razdoblju uspješnije usporavala rast kredita stanovništvu nego rast kredita sektoru nefinancijskih poduzeća. To se djelomično može objasniti time što su nefinancijska poduzeća imala pristup sredstvima iz izvora na koje se makroprudencijalne mjere nisu odnosile, kao što su domaće nebankovne financijske institucije ili izravni prekogranični krediti. Autorica zaključuje da je, kako bi makroprudencijalne mjere bile učinkovite, važna koordinacija među institucijama koje mogu utjecati na financijsku stabilnost i na nacionalnoj i na međunarodnoj razini.

Rad je dostupan na engleskom jeziku, a hrvatski će prijevod biti objavljen uskoro.