Kreditni kanal monetarnoga transmisijskog mehanizma

Objavljeno: 14.6.2017.
Kreditni kanal monetarnoga transmisijskog mehanizma

Na 19. Ekonomskoj radionici HNB-a održanoj 13. lipnja 2017. Sanja Jakovljević iz Direkcije za ekonomske analize prikazala je rezultate svojih istraživanja pod naslovom "Kreditni kanal monetarnog transmisijskog mehanizma – pregled recentne empirijske literature i procjena učinaka šokova ponude kredita", izrađenih u sklopu doktorskog rada na belgijskom sveučilištu KU Leuven.

Nedavna financijska kriza potaknula je brojna teorijska i empirijska istraživanja u području makroekonomije i financijske ekonomije, uglavnom analizirajući izazove s kojima se suočava ili koje nameće bankarski sektor. Dostupnost sve detaljnijih podataka te unaprjeđivanje postojećih ili razvoj novih metodologija omogućili su odgovor na glavne izazove empirijske literature: razdvajanje učinaka ponude i potražnje za kreditima i uspostavljanje kauzalnosti od monetarne politike prema realnoj ekonomiji. Korištenjem podataka iz korporativnoga kreditnog registra te financijskih izvještaja banaka i poduzeća za Belgiju u razdoblju od 2002. do 2012. dan je primjer procjene šokova ponude kredita i njihov utjecaj na rast i investicije poduzeća te na rizičnost banaka. S obzirom na to da se standardna metoda procjene šokova ponude i potražnje za kreditima u literaturi zasniva na kreditnim podacima o poduzećima koja posuđuju najmanje od dvije banke, u radu je predložena metodologija za procjenu šokova u slučaju kada u analiziranom uzorku dominiraju poduzeća koja posuđuju samo od jedne banke. Dodana vrijednost predložene metodologije jest u cjelovitijem obuhvatu stvarnih kretanja na kreditnom tržištu, s obzirom na to da su poduzeća koja posuđuju samo od jedne banke ujedno i mlađa te manja poduzeća. Zaključci su da poduzeća koja pozajmljuju od banaka s negativnim šokovima ponude kredita bilježe niže stope rasta, investicija i zaposlenosti, dok banke s pozitivnim šokovima ponude kredita preuzimaju više rizika u svom kreditnom portfelju. Potonji rezultat ujedno ima i implikacije za provođenje regulacijske politike i praćenje kreditnog rizika banaka.

Dio doktorske disertacije prezentiran je na ovogodišnjoj Dubrovačkoj konferenciji u sklopu 12. Seminara mladih ekonomista u radu The Impact of Bank Shocks on FirmLevel Outcomes and Bank Risk-Taking